ORGANİK NEDİR?

ORGANİK TEKSTİL NEDİR?

Tarımsal üretim sürecinde organik olarak yetiştirilmiş pamuğun, baştan sona tüm tekstil üretim aşamalarında da ilgili şartlara göre işlenmesi Organik Tekstil dir. Bir tekstil ürünün "organik " sıfatını alabilmesi için ürünlerde kullanılan pamuğun yanı sıra ürünlerin tedariği aşamasında, beraber çalışılan bütün üreticiler; kumaş tedarikçileri, boyahaneler, baskıcılar da uyguladıkları üretim süreçleri açısıdan sertifikasyon kuruluşları tarafından sertifikalandırılmış olmalıdır. Bu alanda uluslararası geçerliliği olan sertifikasyon Global Organik Tekstil Standardı(GOTS)' dır. Satın aldığınız ürünün bütün üretim süreçleri ile sertifikalı olup olmadığını, ürün üzerinde bulunması gereken GOTS logosundan ya da sertifikasyon proje numaralarından anlayabilirsiniz.

Neden Organik Giysileri Tercih Etmeliyiz?

Organik pamuktan üretilmiş tekstil ürünleri çevre ve insan sağlığı için en iyi çözümdür. Organik pamuk doğaya zarar vermeden üretilir. Tarladan toplanan pamuğun işlenmesi esnasında da sağlığa ve doğaya zararlı hiçbir işlem yapılmaz. İnsan sağlığını tehdit eden kanserojen kimyasallar kullanılmaz. %100 güvenle kullanabileceğiniz, çevreye ve insana saygı ile üretilmiş ürünlerdir.

Organik tekstil ürünlerinin üretim aşamasında yumuşatıcı, ağartıcı ve koruyucu zararlı kimyasallar kullanılmaz. Organik ürünleri tercih ederek, çocuk ve bebeklerinizin bu kimyasallara maruz kalmasını önlemiş olursunuz.

Organik Pamuk ve Bebek Sağlığı

Bebek ve çocuklar bağışıklık sistemleri yetişkinlere kıyasla daha zayıf olduğundan toksinlerin etkilerine daha açıktırlar. Bebek ve çocuk cildi yetişkin cildine oranla 5 kat daha geçirgendir ve bedenleri ile temas eden kimyasallar ciltleri tarafından kolayca emilir. Bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğundan vücutları bu toksinlerle yeterli düzeyde savaşamaz. Bebeklerin zehirli kimyasallara uzun süreli maruz kalması beyin hasarları, alerjiler ve kanser riskini arttırır. Kimyasalların güvenlik seviyeleri genellikle yetişkinler için hesaplanmaktadır. Bu nedenle organik kıyafetler tercih ederek bebeğinizin ciddi hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.

Organik Giyim Pahalı fakat Daha Ekonomiktir

Normal bir pamuklu t-shirt 10-20 makine yıkaması sonrasında bozulmaya başlar. Buna karşın organik pamuk veya bambudan yapılmış bir t-shirt 100 makine yıkaması sonrasında bile kolay kolay değişikliğe uğramaz; rengini ve şeklini yıllar boyu korunur. Yıkamaya dayanıklı, rengi solmayan bu giysiler başta pahalı gibi dursa da sağladıkları güven ve kalite ile uzun süre kullanıldıkları için daha ekonomiktir.

 

Yorumlar